Ψάξε τώρα

Πανεπιστήμιο Κύπρου - Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος - Θέση Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ)

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#PK62083
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ
ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση μιας θέσης Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος.
Τα γνωστικά αντικείμενα που θα διδάξει ο/η επιτυχών/ούσα υποψήφιος/α / εμπίπτουν τόσο στα πεδία της Μηχανικής Περιβάλλοντος όσο και στην Πολιτική Μηχανική.

Καθήκοντα και Ευθύνες:
Κύριο έργο του μέλους ΕΕΠ που θα διοριστεί στην παραπάνω θέση θα είναι η υποστήριξη των νέων αναγκών του Τμήματος ΠΜΜΠ που δημιουργούνται με τη λειτουργία του νέου προπτυχιακού προγράμματος στη Μηχανική Περιβάλλοντος καθώς επίσης και η υποστήριξη διδασκαλίας βασικών εργαστηριακών μαθημάτων του Τμήματος ΠΜΜΠ, τόσο στην κατεύθυνση των Πολιτικών Μηχανικών όσο και των Μηχανικών Περιβάλλοντος υπό την εποπτεία των μελών του ακαδημαϊκού προσωπικού του Τμήματος ΠΜΜΠ.
Για το νέο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στη Μηχανική Περιβάλλοντος κρίνεται σημαντική η ανάπτυξη και η υποστήριξη της εργασίας του 4ου έτους ως ΠΠΜ492 & ΠΠΜ493 - Ενοποιημένος Σχεδιασμού Έργου στη Μηχανική Περιβάλλοντος καθώς και η υποστήριξη στο περιβαλλοντικό μέρος των αντίστοιχων μαθημάτων στο υφιστάμενο πρόγραμμα σπουδών ΠΠΜ490 & ΠΠΜ491 - Ενοποιημένος Σχεδιασμού Έργου.
Ενδεικτικά βασικά εργαστηριακά μαθήματα του Τμήματος ΠΜΜΠ, τόσο στην κατεύθυνση της Πολιτικής Μηχανικής όσο και της Μηχανικής Περιβάλλοντος είναι:
ΠΠΜ232 - Πειραματική Αντοχή Υλικών,
ΠΠΜ272 - Πειραματική Ρευστομηχανική,
ΠΠΜ253 - Πειραματική Εδαφομηχανική,
ΠΠΜ277 - Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Βιοτεχνολογίας,
ΠΠΜ113 - Τοπογραφία και
ΠΠΜ233 - Εργαστήριο Δομικών Υλικών
Διευκρινίζεται περαιτέρω ότι ανάμεσα στις νέες ανάγκες του Τμήματος για τη λειτουργία του νέου προπτυχιακού προγράμματος στη Μηχανική Περιβάλλοντος περιλαμβάνονται:
α) η διασύνδεση του προγράμματος σπουδών με την επαγγελματική πρακτική, την βιομηχανία, επαγγελματικούς και άλλους οργανισμούς για μεταφορά σχετικής τεχνογνωσίας και για την καθιέρωση υψηλών περιβαλλοντικών πρακτικών
β) οργανωτική ακαδημαϊκή υποστήριξη καθώς και δράσεις προώθησης και υποστήριξης της διεθνοποίησης των προγραμμάτων σπουδών του Τμήματος.
Τίτλος: Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (ΕΕΠ)
Αρ. Θέσεων: Μία θέση
Κατηγορία: Συμβόλαιο για ένα (1) χρόνο με δυνατότητα ανανέωσης και μονιμοποίησης κατόπιν αξιολόγησης
Τόπος Εργασίας: Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λευκωσία

Απαιτούμενα Προσόντα:
1. Πρώτο πτυχίο είτε Πολιτικού Μηχανικού, είτε, Πολιτικού Μηχανικού και Μηχανικού Περιβάλλοντος
2. Διδακτορική διατριβή σε αντικείμενο της Μηχανικής Περιβάλλοντος.
3. Άριστη γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας – τόσο στο προφορικό όσο και στον γραπτό λόγο.
4. Αποδεδειγμένη διδακτική εμπειρία σε ζητούμενα γνωστικά αντικείμενα.

Επιπρόσθετα προσόντα τα οποία θα θεωρηθούν ως πλεονέκτημα: Ερευνητική δραστηριότητα (δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, παρουσιάσεις σε επιστημονικά συνέδρια).

Απολαβές:
Η εγκεκριμένη Μισθοδοτική Κλίμακα για το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό είναι η Α8-Α10-Α11. Η μισθολογική τοποθέτηση γίνεται αναλόγως προσόντων και διδακτικής πείρας. Σημειώνεται ότι κατά την ημερομηνία πρόσληψης θα εφαρμοστούν όλες οι ισχύουσες νομοθεσίες που επηρεάζουν τις απολαβές του/ης υποψηφίου/ας.

Διαδικασία Υποβολής Ενδιαφέροντος:
Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν, μεταξύ άλλων, τα ακόλουθα έγγραφα, σε μορφή PDF, ηλεκτρονικά μέχρι 15 Ιανουαρίου 2024 στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://applications.ucy.ac.cy/recruitment/main
1. Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος
2. Πλήρες Βιογραφικό Σημείωμα (περιλαμβανομένων (α) ταχυδρομικής διεύθυνσης και τηλεφωνικού αριθμού επικοινωνίας του υποψηφίου (β) ονομάτων και ηλεκτρονικών διευθύνσεων τριών ακαδημαϊκών από τους οποίους μπορεί να ζητηθεί η κατάθεση εμπιστευτικών επιστολών)
3. Αντίγραφα τίτλων σπουδών
4. Δείγματα συγγραφικού/ερευνητικού έργου
5. Αντίγραφο ταυτότητας/διαβατηρίου

Τα πιο πάνω στοιχεία 1-5 θα πρέπει να ανεβούν τα καθένα ως ένα ξεχωριστό αρχείο σε μορφή PDF.
Ο/η υποψήφιος/α που θα επιλεγεί θα κληθεί να προσκομίσει πιστοποιημένα φωτοαντίγραφα τίτλων σπουδών από το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας (όσον αφορά τίτλους σπουδών από Πανεπιστήμια στην Κύπρο) ή από την Εκδίδουσα Αρχή (όσον αφορά Πανεπιστήμια του Εξωτερικού).
Αιτήσεις που δεν περιλαμβάνουν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά/στοιχεία, όπως αυτά καθορίζονται στην ηλεκτρονική αίτηση στον παραπάνω σύνδεσμο δεν είναι αποδεκτές.
Οι υποψήφιοι/ες έχουν την ευθύνη να επιβεβαιώσουν ότι η ηλεκτρονική τους αίτηση έχει καταχωρηθεί επιτυχώς. Αμέσως μετά την καταχώρηση της ηλεκτρονικής αιτήσεως οι υποψήφιοι θα λαμβάνουν αυτόματο μήνυμα για την επιτυχή υποβολή της αίτησής τους.
Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποτείνονται στη Γραμματεία του Τμήματος ΠΜΜΠ στο τηλ. 22892249 και email: cee@ucy.ac.cy

Θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις σχετικές με νέες θέσεις εργασίας, θέματα καριέρας και επιχειρηματικότητας;