Ψάξε τώρα

Θέσεις Καθηγητών στο Τμήμα Επιστημών της Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λεμεσού

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#UO70280
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση

Το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Λεμεσού (UoL) προκηρύσσει θέσεις Καθηγητών ΔΕΠ για όλες τις βαθμίδες (Λέκτορας, Επίκουρος, Αναπληρωτής, Καθηγητής) για την κάλυψη των αναγκών του τμήματος σε έναν από τους παρακάτω επιστημονικούς κλάδους:

  • Γενική Παιδαγωγική και Εκπαίδευση (Προδημοτική Εκπαίδευση, Δημοτική Εκπαίδευση, διδακτική γνωστικών αντικειμένων, εκπαίδευση STEAM, εκπαιδευτική αξιολόγηση και αποτελεσματικότητα, διαχείριση τάξης, κ.α.).
  • Ειδική Αγωγή (συμπεριληπτική εκπαίδευση, μαθησιακές δυσκολίες, εκπαίδευση κωφών, εκπαίδευση τυφλών, δυσκολίες λόγου, κ.α)

Κατηγορία: Ακαδημαϊκός πλήρους απασχόλησης (μόνιμος)

Ημερομηνία Λήξης Αιτήσεων: Ανοιχτό μέχρι να καλυφθούν οι θέσεις.

Προβλεπόμενη ημερομηνία έναρξης: μεταξύ 1/9/2024 και 1/9/2025

Μισθός: Διεθνώς ανταγωνιστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με την ακαδημαϊκή βαθμίδα, τα προσόντα και την εμπειρία.

Το Πανεπιστήμιο Λεμεσού (www.uol.ac.cy ) δίνει ίση έμφαση στην αριστεία στην έρευνα και στη διδασκαλία και έχει ένα φιλόδοξο σχέδιο βιώσιμης ανάπτυξης. Εδρεύει στην κοσμοπολίτικη Λεμεσό, τη βάση εκατοντάδων διεθνών εταιρειών στον τομέα της τεχνολογίας, των οικονομικών, των επαγγελματικών υπηρεσιών, των ακινήτων, του τουρισμού και της ναυτιλίας

Το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής της Σχολής Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών ως ένα νεοσύστατο τμήμα επιθυμεί να προσφέρει προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σε διάφορους τομείς της εκπαίδευσης. Η κοινότητα του τμήματος, μια δραστήρια ομάδα ακαδημαϊκών, στοχεύει στην προώθηση της μελέτης, της εκπαιδευτικής έρευνας και της ακαδημαϊκής αριστείας.

Περιγραφή Εργασίας: Ο διορισμός αφορά μόνιμη θέση πλήρους απασχόλησης. Προσφέρει προϋπολογισμό έρευνας, ανταγωνιστικό φόρτο διδασκαλίας και πανεπιστημιακό περιβάλλον που προωθεί τη διεπιστημονική συνεργασία και την παραγωγικότητα της έρευνας.

Αρμοδιότητες:

• Διδασκαλία προπτυχιακών και μεταπτυχιακών μαθήματων στον τομέα ειδικότητας τους

• Ανάπτυξη και παράδοση συμβατικών και εξ αποστάσεως διαλέξεων.

• Επίβλεψη προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών για εκπόνηση διατριβών.

• Ερευνητικό πρόγραμμα δημοσιεύσεων σε παγκοσμίου κύρους ερευνητικά περιοδικά.

• Εξασφάλιση εξωτερικής χρηματοδότησης ερευνητικών δραστηριοτήτων.

• Συμβολή στους στόχους του Τμήματος

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι κάτοχοι διδακτορικού τίτλου σπουδών από διαπιστευμένο Πανεπιστήμιο με εξειδίκευση σε τουλάχιστον ένα από τους προαναφερθέντες κλάδους.
  • Διδακτική εμπειρία στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
  • Η άριστη προφορική και γραπτή γνώση τόσο της αγγλικής όσο και της ελληνικής γλώσσας είναι απαραίτητη.
  • Εμπειρία στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν.
  • Ο επιτυχών υποψήφιος πρέπει να επιδείξει αρχείο δημοσιεύσεων και δέσμευση για υψηλού επιπέδου έρευνα μέσω δημοσιεύσεων σε διεθνή περιοδικά και δείγματα διδακτικής αριστείας και ανάπτυξης ακαδημαϊκών προγραμμάτων.

Ηλεκτρονικές αιτήσεις στη διεύθυνση Θέσεις Καθηγητών στο Τμήμα Επιστημών της Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λεμεσού - UoL / University of Limassol με όλα τα σχετικά έγγραφα:

  1. Συνοδευτική επιστολή
  2. Βιογραφικό
  3. Πλάνο έρευνας για τα επόμενα 3 χρόνια
  4. Λίστα δημοσιεύσεων και δύο αντιπροσωπευτικά δείγματα δημοσιευμένης έρευνας
  5. Στοιχεία δύο ακαδημαϊκών για συστάσεις
  6. Βαθμολογίες αξιολόγησης διδασκαλίας (αν υπάρχουν).

Θα υπάρξει επικοινωνία μόνο με τους υποψηφίους που θα επιλεγούν για συνέντευξη.