Ψάξε τώρα

Πανεπιστήμιο Κύπρου - Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος / Τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής - 3 θέσεις Ειδικών Επιστημόνων Έρευνας

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#PK70805
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση / Συμβόλαιο

Πανεπιστήμιο Κύπρου
Τρεις (3) θέσεις Ειδικών Επιστημόνων Έρευνας
Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος
Τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής
Πολυτεχνική Σχολή

Τίτλος: Ειδικός Επιστήμονας Έρευνας (μέχρι μεταπτυχιακού επιπέδου)
Αριθμός θέσεων: 3
Κατηγορία: Πλήρους απασχόλησης. Συμβόλαιο 36 μηνών.
Τόπος: Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος και Τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής, Πολυτεχνική Σχολή, Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λευκωσία, Κύπρος.

Τα Τμήματα Πολιτικών και Περιβαλλοντικών Μηχανικών και Μηχανολόγων και Κατασκευαστικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Κύπρου προσκαλούν αιτήσεις για την πλήρωση τριών (3) θέσεων Ειδικού Επιστήμονα Έρευνας (EEE) με πλήρη απασχόληση, για να διεξάγουν έρευνα στο πλαίσιο του έργου TETHYS: Twinning for Excellence in Floating Wind Turbine and Hydrogen Systems που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Γίνε μέρος του TETHYS
Μία πρωτοποριακή ερευνητική πρωτοβουλία που εστιάζει στην ενσωμάτωση πλωτών ανεμογεννητριών και συστημάτων πράσινου υδρογόνου. Το έργο TETHYS στοχεύει στην προώθηση της έρευνας και της καινοτομίας στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και τις πράσινες τεχνολογίες, που είναι κρίσιμες για την Πράσινη Συμφωνία της Ευρώπης και το ενεργειακό μέλλον της Κύπρου.
Το έργο TETHYS είναι μία συνεργατική προσπάθεια μεταξύ του Πανεπιστημίου Κύπρου (ΠΚ), κορυφαίων ιδρυμάτων από την Ιταλία (Πανεπιστήμιο Φλωρεντίας, UNiFi) και τη Δανία (Πανεπιστήμιο Aarhus, AU), και μιας πρωτοποριακής ελληνικής νεοφυούς επιχείρησης (NEEST). Το έργο στοχεύει στην ενίσχυση της ερευνητικής και καινοτόμου ικανότητας του ΠΚ στα πλωτά υπεράκτια αιολικά και στα συστήματα πράσινου υδρογόνου, αντιμετωπίζοντας τις κρίσιμες ανάγκες των ενεργειακών τομέων της Κύπρου και της Ευρώπης.

Καθήκοντα και Υποχρεώσεις
Οι επιτυχημένοι υποψήφιοι θα συμμετάσχουν σε μία διεπιστημονική ερευνητική ομάδα στο πλαίσιο του έργου TETHYS, εστιάζοντας στην ενσωμάτωση πλωτών υπεράκτιων ανεμογεννητριών και συστημάτων πράσινου υδρογόνου και στη χρήση τους για την απανθρακοποίηση των θαλάσσιων και άλλων τομέων.

Οι Ειδικοί Επιστήμονες-Ερευνητές θα εγγραφούν ως υποψήφιοι διδάκτορες στα Τμήματα Πολιτικών και Περιβαλλοντικών Μηχανικών (2 θέσεις στο ΠΜΜΠ) και στο Τμήμα Μηχανολόγων και Κατασκευαστικών Μηχανικών (1 θέση στο ΜΜΚ), εστιάζοντας σε ένα από τα παρακάτω ερευνητικά θέματα:

1. Μηχανική και τεχνολογία πλωτών υπεράκτιων ανεμογεννητριών (ΠΜΜΠ).

Επιθυμητά προσόντα:
o Υπόβαθρο σε μηχανική υπεράκτιων έργων, συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας ή συναφείς τομείς.
o Γνώσεις υδροδυναμικής και / ή αεροδυναμικής όπως εφαρμόζεται σε πλωτές ανεμογεννήτριες στον θαλάσσιο περιβάλλον.