Ψάξε τώρα

Βοηθός Ασφάλειας και Υγείας

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#SL71721
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση

Καθήκοντα:

  • Ελέγχει και διαχειρίζεται κάθε ζήτημα που αφορά την ασφάλεια και υγεία των εργοδοτούμενων στα υποστατικά. Διαχειρίζεται επίσης και θέματα που μπορεί να επηρεάζουν τρίτα πρόσωπα τα οποία βρίσκονται στους χώρους ή στα υποστατικά του Ομίλου.
  • Διενεργεί εσωτερικές τακτικές επιθεωρήσεις και ελέγχους ασφάλειας και υγείας, ώστε να ελέγχει την τήρηση των κανόνων ασφάλειας και υγείας. Ετοιμασία σημειωμάτων / εκθέσεων μετά από κάθε επιθεώρηση ασφάλειας και υγείας.
  • Εντοπίζει κινδύνους και υποδεικνύει μέτρα προστασίας και πρόληψης. Παρακολουθεί την εφαρμογή των προστατευτικών και προληπτικών μέτρων που έχουν καθοριστεί από τις εκτιμήσεις κινδύνου ή/και οποιωνδήποτε άλλων μέτρων που αφορούν στα θέματα ασφάλειας και υγείας.
  • Υποβάλλει συστάσεις στον Προϊστάμενο του Τμήματος αναφορικά με τα μέτρα που πρέπει να λαμβάνονται για την αποφυγή εργατικών ατυχημάτων, επικίνδυνων συμβάντων και επαγγελματικών ασθενειών.
  • Υλοποιεί τις αποφάσεις για βελτίωση των προδιαγραφών ασφάλειας και υγείας.
  • Οργανώνει ή βοηθά στην οργάνωση εκπαιδευτικών προγραμμάτων για τους εργοδοτούμενους πάνω σε θέματα ασφάλειας και υγείας στην εργασία.
  • Διερευνά τα εργατικά ατυχήματα και επικίνδυνα συμβάντα, και ετοιμάζει σχετική Έκθεση επί του θέματος. Συλλέγει στοιχεία για οποιοδήποτε περιστατικό, όπως ατύχημα ή/και επικίνδυνο συμβάν, που συμβαίνει σε πρόσωπο στην εργασία ή σε άλλο πρόσωπο.
  • Διασφαλίζει τη συλλογή των στοιχείων και την αποστολή των αναγκαίων εντύπων που αφορούν τα θέματα ασφάλειας και υγείας και φροντίζει για την τήρηση των σχετικών αρχείων.
  • Ασχολείται με τα θέματα της εκτίμησης των κινδύνων που αφορούν τα υποστατικά, για να διασφαλίζεται η ασφάλεια και υγεία των εργοδοτούμενων ή και τρίτων προσώπων.
  • Έχει την ευθύνη ν’ αναγνωρίζει και ν’ αξιολογεί τους σχετικούς νόμους, κανονισμούς και πρότυπα οι οποίοι σχετίζονται με τα θέματα ασφάλειας και υγείας.
  • Διασφαλίζει ότι οι εργαζόμενοι, συνεργάτες γνωρίζουν, σέβονται και εφαρμόζουν την πολιτική της εταιρείας σε θέματα ασφάλειας και υγείας.
  • Συμμετέχει, διανέμει, γνωστοποιεί τα σχέδια δράσης εκτάκτων αναγκών, ενημερώνει, εκπαιδεύει τους εργαζομένους και πραγματοποιεί ασκήσεις.

Προσόντα:

  • Πρέπει να κατέχει κατάλληλη και επαρκή κατάρτιση και γνώσεις σε θέματα ασφάλειας και υγείας στην εργασία. Στις 35 ώρες ως ΕΣΥΠΠ με βάση την Κ.Δ.Π. 238/2021