Ψάξε τώρα

Υπεύθυνος/η Πιστώσεων (Credit Controller)

#HL72592
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση
Hadjiyiannis LTD

Θέση: Υπεύθυνος/η Πιστώσεων (Credit Controller)

Καθήκοντα:

· Αξιολόγηση και αναθεώρηση των πιστώσεων πελατών.

· Παρακολούθηση των ανοιχτών οφειλών και διαχείριση του κύκλου των πιστώσεων.

· Επικοινωνία με πελάτες για την εξόφληση οφειλών και την επίλυση οποιωνδήποτε διαφορών.

· Διαχείριση των πιστώσεων σύμφωνα με τις πολιτικές και τις διαδικασίες του λογιστηρίου.

· Συνεργασία με άλλα τμήματα της εταιρείας για θέματα εισπράξεων και εξυπηρέτηση πελατών.

· Καταχώρηση εξόδων και εισπράξεων για ενημέρωση των ταμείων/τραπεζών.

· Ετοιμάζει τη λίστα χρεωστών (debtor’s list).

· Ετοιμάζει τραπεζικές καταθέσεις.

· Καταμέτρηση και έλεγχος ταμείων.

· Ετοιμάζει και αποστέλλει τις μηνιαίες καταστάσεις πελατών.

· Συνεργάζεται με τους εξωτερικούς ελεγκτές για τους ετήσιους ελέγχους.

Απαιτούμενα προσόντα:

· Προηγούμενη εμπειρία σε ανάλογη θέση θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν.

· Εξοικείωση με λογιστικά συστήματα και λογιστικές διαδικασίες.

· Εξαιρετικές δεξιότητες επικοινωνίας και διαπραγμάτευσης.

· Ικανότητα προσαρμογής σε διαφορετικές καταστάσεις και προτεραιότητες.

· Επιδεξιότητα στη χρήση λογισμικού γραφείου, όπως το Microsoft Excel και το Word.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες παρακαλούνται όπως αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα στο email: info@hadjiyiannis.com.cy με θέμα «Υπεύθυνος/η Πιστώσεων (Credit Controller)».

Οι υποψήφιοι/ες που πληρούν τα πιο πάνω κριτήρια θα κληθούν σε προσωπική συνέντευξη.

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν εμπιστευτικού χειρισμού.

Position: Credit Controller

Responsibilities:

· Assess and review customer credits.

· Monitor outstanding debts and manage the credit cycle.

· Communicate with customers to collect debts and resolve any discrepancies.

· Manage credits in accordance with accounting policies and procedures.

· Collaborate with other departments for collection matters and customer support.

· Posting expenses and receipts for cash and bank updating.

· Prepare debtor’s list.

· Prepare bank deposits.

· Physical cash counts and cash control.

· Prepare and send monthly customer statements.

· Communication with external auditors for annual audits.

Required Qualifications:

· Prior experience in a similar position is considered an additional qualification.

· Familiarity with accounting systems and accounting procedures.

· Excellent communication and negotiation skills.

· Ability to adapt to different situations and priorities.

· Proficiency in office software such as Microsoft Excel and Word.

Interested candidates are kindly requested to send their CV to the email: info@hadjiyiannis.com.cy with the subject "Credit Controller".

Candidates who meet the above criteria will be invited for a personal interview.

All applications will be treated confidentially.