Find a Job

Πανεπιστήμιο Κύπρου - Τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής - Ειδικός Επιστήμονας Έρευνας

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#PK56626
Type: Part time / Contract

ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗΣ
ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΕΡΕΥΝΑΣ

Τίτλος: Ειδικός Επιστήμονας Έρευνας
Αρ. Θέσεων: Μια (1)
Κατηγορία: Σύμβαση εργοδότησης για 4 μήνες (01/09/2023 – 31/12/2023)
Τόπος Εργασίας: Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λευκωσία

Το Τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής του Πανεπιστημίου Κύπρου δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση μίας (1) θέσης Ειδικού/ής Επιστήμονα Έρευνας (ΕΕΕ), με μερική απασχόληση (68,8 ώρες/μήνα), για απασχόληση στο εσωτερικό ερευνητικό πρόγραμμα «Thin-film solar cells fabricated with abundant and non-toxic materials for sustainable energy production».

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
• Διδακτορικό σε Επιστήμη και Μηχανική Υλικών ή Μηχανική Μηχανολογίας ή Μηχανική Ηλεκτρολογίας ή Φυσική ή Χημεία.
• Εμπειρία σε : (α) εναπόθεση λεπτών υμενίων με τεχνικές όπως εναπόθεση με παλμικό λέιζερ (pulsed laser deposition) και ιοντοβολή (sputtering), (β) χαρακτηρισμό υλικών με χρήση περιθλασίμετρου ακτίνων-Χ και ηλεκτρονικού μικροσκοπίου σάρωσης, (γ) ηλεκτρικές και οπτικές μετρήσεις, (δ) τεχνικές κενού και (ε) χρήση παλμικών λέιζερ.

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΣ:
Ο/Η ΕΕΕ θα ασχοληθεί με τα ακόλουθα θέματα:
• Κατασκευή ηλιακών κυψελίδων με χρήση τεχνικών εναπόθεσης υμενίων
• Δομικό, μορφολογικό και χημικό χαρακτηρισμό υμενίων
• Συλλογή και ανάλυση δεδομένων που αφορούν ηλεκτρικές και οπτικές μετρήσεις
• Συγγραφή τεχνικών αναφορών
• Συγγραφή και υποβολή επιστημονικών άρθρων σε διεθνή περιοδικά
• Οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα ανατεθούν

ΟΡΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ:
Η διάρκεια απασχόλησης θα είναι για 4 μήνες (Σεπτέμβριος-Δεκέμβριος 2023). Οι μηνιαίες ακαθάριστες απολαβές ανέρχονται στα €783,29. Από το ποσό αυτό θα αποκόπτονται οι εισφορές εργοδοτούμενου/ης στα διάφορα Ταμεία του Κράτους και τυχόν Φόρος Εισοδήματος. Δεν προνοείται καταβολή 13ου μισθού.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ:
1. Επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εν λόγω θέση.
2. Πλήρες Βιογραφικό σημείωμα (περιλαμβανομένων της διεύθυνσης επικοινωνίας και του αριθμού τηλεφώνου).
3. Αντίγραφα πτυχίων και αναλυτικές βαθμολογίες
4. Ονόματα τριών ατόμων, εκ των οποίων τουλάχιστον δύο να είναι ακαδημαϊκοί, από τους/τις οποίους/ες δυνατό να ζητηθούν συστάσεις.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν ηλεκτρονικά τα απαιτούμενα στοιχεία στον Καθηγητή Ιωάννη Γιαπιντζάκη στην ηλεκτρονική διεύθυνση giapintz@ucy.ac.cy μέχρι τις 4 Αυγούστου 2023 και ώρα 10:00π.μ. σε μορφή PDF.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποτείνονται στον Καθηγητή Ιωάννη Γιαπιντζάκη (τηλ. 22894007 και email: giapintz@ucy.ac.cy).
Τουλάχιστον οι τρεις επικρατέστεροι/ες υποψήφιοι/ιες που πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα της θέσης, θα κληθούν για συνέντευξη ενώπιον τριμελούς Επιτροπής.
Οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν από την οντότητα με ηλεκτρονικό μήνυμα για το αποτέλεσμα της αίτησής τους.
Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του Γενικού Κανονισμού για την Προστασία Δεδομένων της ΕΕ 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, το Πανεπιστήμιο Κύπρου συλλέγει και επεξεργάζεται τα προσωπικά σας δεδομένα σύμφωνα με τις πρόνοιες του Κανονισμού.
Το Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΠΚ) προωθεί την ενσωμάτωση, την πολυμορφία, την ισότητα και την εξάλειψη όλων των μορφών διακρίσεων, ώστε να υπάρχει ένα δίκαιο, ασφαλές και ευχάριστο περιβάλλον για όλη την πανεπιστημιακή κοινότητα, όπου οι φοιτητές/φοιτήτριες και το προσωπικό, μέσα και πέρα από τις πολλαπλές τους ταυτότητες, να αισθάνονται ότι υποστηρίζονται, τόσο στην επαγγελματική όσο και στην προσωπική τους ανάπτυξη. Για αυτό και επιδιώκει τη δημιουργία των κατάλληλων συνθηκών που ενθαρρύνουν και σέβονται τη διαφορετικότητα και διασφαλίζουν την αξιοπρέπεια, τόσο στον εργασιακό χώρο όσο και στην ευρύτερη κοινωνία. Παράλληλα, το ΠΚ υιοθέτησε συγκεκριμένες πολιτικές για την προώθηση των ίσων ευκαιριών και του σεβασμού και κατανόησης της διαφορετικότητας και δεσμεύεται για προώθηση και διατήρηση εργασιακού, εκπαιδευτικού και μαθησιακού περιβάλλοντος, το οποίο είναι ελεύθερο από όλες τις μορφές διάκρισης, είτε άμεσης είτε έμμεσης

Do you want to receive notifications related to new job positions, career and entrepreneurship matters?