Find a Job

Υπεύθυνος/η Δικτύου Διανομής & Πωλήσεων

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#MM57357
Type: Full time

Η εταιρεία KIK Trading εδρεύει στην Λεμεσό και ιδρύθηκε το 1981. Σήμερα εργοδοτεί πέραν των 300 ατόμων. Ασχολείται με τον τομέα του χονδρικού εμπορίου όπου εισάγει διάφορα προϊόντα (παγωτά, τρόφιμα, ποτά, σακχαροειδή, καπνικά, παγωτά, pet foods, παιχνίδια, καθαριστικά, κ.τ.λ. ) τα οποία διανέμει Παγκύπρια με το δικό της δίκτυο διανομής. Επίσης ασχολείται με το Λιανικό εμπόριο όπου έχει τα δικά της 50 καταστήματα διαρκούς εξυπηρέτησης (Mini Mall Stores και Portioli coffee house).

Η εταιρεία KIK TRADING LTD ζητά Υπεύθυνο/η Δικτύου Διανομής & Πωλήσεων για πλήρη απασχόληση σε Παγκύπρια βάση.

Γενικές Αρμοδιότητες και καθήκοντα:

  • Αναφέρεται στη διεύθυνση Πωλήσεων της εταιρείας.
  • Συμβάλει ενεργά στην ανάπτυξη και διεύρυνση του B2B δικτύου πωλήσεων της εταιρείας.
  • Παρακολούθηση ανταγωνισμού και τάσεων αγοράς.
  • Επίτευξη Στρατηγικών και Εμπορικών στόχων.
  • Εντοπισμός και Επίλυση προβλημάτων.
  • Εφαρμογή της Εμπορικής και Πιστωτικής πολιτικής στο σύνολο του πελατολογίου του.
  • Επίβλεψη πλανογραμματων και βαθμολογία πωλητών επι μηνιαίας βάσης.
  • Εφαρμογή πλάνου προώθησης και διαχείρισης διαφημιστικών υλικών.
  • Εφαρμογή πλάνου νέων σημείων πώλησης.
  • Ανάπτυξη και εφαρμογή εμπορικών στρατηγικών σύμφωνα με τους εταιρικούς στόχους που αποσκοπούν στην επιτάχυνση της ανάπτυξης.
  • Διεξαγωγή έρευνας και ανάλυσης αγοράς για τη δημιουργία λεπτομερών επιχειρηματικών σχεδίων σχετικά με εμπορικές ευκαιρίες (επέκταση, επιχειρηματική ανάπτυξη, κ.λπ.).
  • Κατανόηση των απαιτήσεων των υφιστάμενων πελατών για να διασφαλίζετε ότι ικανοποιούνται οι ανάγκες τους.
  • Ενέργειες για απόκτηση νέων πελατών και διαχείριση σχέσεων πελατών (νέων και υφιστάμενων.)
  • Συνεργασία και συντονισμός διαφορετικών ομάδων (μάρκετινγκ, πωλήσεις, εξυπηρέτηση πελατών, κ.λπ.).
  • Δημιουργία και διατήρηση επικερδών συμπράξεων με βασικούς ενδιαφερόμενους.
  • Παρακολούθηση της απόδοσης των εμπορικών δραστηριοτήτων χρησιμοποιώντας βασικές μετρήσεις και εκπόνηση εκθέσεων προς την ανώτερη διοίκηση.
  • Βοήθεια στον καθορισμό των οικονομικών στόχων και την ανάπτυξη και παρακολούθηση του προϋπολογισμού.

Ειδικές Αρμοδιότητες και καθήκοντα:

  • Ανάπτυξη σχέσεων εμπιστοσύνης με ένα χαρτοφυλάκιο μεγάλων πελατών ώστε να διασφαλίζεται ότι δεν θα στραφούν στον ανταγωνισμό.
  • Επίτευξη λεπτομερούς κατανόησης των βασικών αναγκών και απαιτήσεων των πελατών.
  • Ανάπτυξη των σχέσεων με τους υπάρχοντες πελάτες, προτείνοντας συνεχώς λύσεις που ανταποκρίνονται στους στόχους τους.
  • Ετοιμασία πλάνου προσφορών για σημαντικούς πελάτες.
  • Επίβλεψη και εκτέλεση πλάνου νέων σημείων πώλησης.
  • Επίβλεψη και εκτέλεση πλάνου εκπαίδευσης πωλητών.
  • Δημιουργία και Επίβλεψη αποδοτικότητας ομάδας πωλήσεων με βάση KPI.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Απολυτήριο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
  • Απαραίτητη η προϋπηρεσία 4 ετών στον κλάδο.
  • Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας (προφορικά και γραπτά)
  • Άριστη γνώση εφαρμογών MS Office (Word, Excel κλπ.)
  • Απαραίτητο το δίπλωμα οδήγησης
  • Οργανωτικές και διαπραγματευτικές δυνατότητες
  • Θετική και ευχάριστη προσωπικότητα
  • Υπευθυνότητα και συνέπεια
  • Ομαδικό πνεύμα, οργάνωση, ευελιξία και προσαρμοστικότητα
  • Διαπραγματευτικές και επικοινωνιακές ικανότητες
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών
  • Προσανατολισμός στους στόχους και στο αποτέλεσμα
  • Πνεύμα ομαδικότητας για την επίτευξη των στόχων

Προσφέρουμε:

  • Εργάζεστε σε ένα σύγχρονο και οργανωμένο περιβάλλον, με αξιόλογες δυνατότητες εξέλιξης. Μέσα από ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης, σας παρέχουμε όλα τα απαραίτητα εφόδια για τη θέση σας. Με την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης είστε έτοιμος/η να ενσωματωθείτε στη φιλοσοφία της εταιρείας μας και να αναλάβετε σταδιακά έναν πιο ενεργό ρόλο. Επίσης προσφέρουμε Δυναμικό πακέτο απολαβών με στόχους, προοπτική ανέλιξης και συμμετοχή στα σχέδια επιβράβευσης.

Θα ληφθούν υπόψη μόνο βιογραφικά που πληρούν τα απαραίτητα χαρακτηριστικά.

Όλα τα βιογραφικά να σταλούν στο marketing@kiktrading.com

Όλα τα βιογραφικά θα τύχουν εμπιστευτικού χειρισμού.