Find a Job

Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού - Θέση Πρώτου Λειτουργού

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#CA70611
Type: Full time

ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ ΠΡΩΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ

Γίνονται δεκτές αιτήσεις για την πλήρωση μιας (1) κενής θέσης Πρώτου Λειτουργού (Η θέση είναι Πρώτου Διορισμού και Προαγωγής) για τις ανάγκες των Τεχνικών Υπηρεσιών του Οργανισμού.
Η εγκεκριμένη μισθολογική κλίμακα της θέσης είναι: Α14(ii) €57.063, €59.521, €61.979, €64.437, €66.895, €69.353, €71.811, €74.269, €76.727.

Στη μισθοδοσία προστίθενται οι οποιεσδήποτε γενικές αυξήσεις εγκρίνονται με νομοθεσία. Επιπλέον, καταβάλλεται τιμαριθμικό επίδομα, σύμφωνα με το ποσοστό που εγκρίνεται από την Κυβέρνηση από καιρό σε καιρό.

Αιτήσεις θα λαμβάνονται υπόψη μόνο στις περιπτώσεις όπου οι αιτητές κατέχουν τα απαιτούμενα από το Σχέδιο Υπηρεσίας της θέσης, προσόντα κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων.

Καθήκοντα και Ευθύνες:
(α) Προϊσταται ενός ή περισσοτέρων τομέων ευθύνης του ΚΟΑ και είναι υπεύθυνος για την οργάνωση, διοίκηση, εποπτεία, συντονισμό, ανάπτυξη και γενικότερα για την εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία του.
(β) Υποβάλλει εισηγήσεις αναφορικά με τη διαμόρφωση, εφαρμογή και αξιολόγηση της πολιτικής που εμπίπτει στις αρμοδιότητες του τομέα για τον οποίο είναι υπεύθυνος και φροντίζει για την ετοιμασία σχετικών μελετών και εκθέσεων.
(γ) Μεριμνά για την οργάνωση, εφαρμογή και αξιολόγηση προγραμμάτων, εκπαίδευσης και ανάπτυξης του προσωπικού του οποίου προΐσταται.
(δ) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα συναφή καθήκοντα που θα του ανατεθούν.

Απαιτούμενα Προσόντα:
1. Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν σε ένα τουλάχιστο από το ακόλουθα θέμα ή συνδυασμό των θεμάτων αυτών:
(α) Φυσική Αγωγή
ή
(i) Βιολογία ή Βιοχημεία ή Εργονομία και
(ii) μεταπτυχιακή εκπαίδευση διάρκειας δύο τουλάχιστον χρόνων στη φυσιολογία της αθλήσεως, ή
(β) Αρχιτεκτονική ή πολιτική μηχανική και εγγραφή στον οικείο κλάδο μηχανικής επιστήμης σύμφωνα με τον περί Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητηρίου Κύπρου Νόμο.
(Ο όρος «πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος» καλύπτει και μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλο).

Για σκοπούς της παρούσας διαδικασίας οι ανάγκες της υπηρεσίας απαιτούν τα εξής:
Αρχιτεκτονική ή πολιτική μηχανική και εγγραφή στον οικείο κλάδο μηχανικής επιστήμης σύμφωνα με τον περί Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητηρίου Κύπρου Νόμο.
2. Δεκαετής τουλάχιστον πείρα σε υπεύθυνη θέση από την οποία πενταετής τουλάχιστον πείρα σε διοικητικά/εποπτικά καθήκοντα που να περιλαμβάνουν προγραμματισμό, οργάνωση, καθοδήγηση, συντονισμό και έλεγχο εργασιών.
3. Πολύ καλή γνώση των αθλητικών πραγμάτων και των εξελίξεων σε θέματα αθλητισμού, φυσικής αγωγής και αθλητικών εγκαταστάσεων.
4. Ακεραιότητα χαρακτήρα, διευθυντική, οργανωτική και διοικητική ικανότητα, πρωτοβουλία, υπευθυνότητα και ευθυκρισία.
5. Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας.
6. Μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλος διάρκειας ενός τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους σε θέμα/θέματα αθλητισμού ή και διεύθυνσης θα αποτελεί πλεονέκτημα.

Σημειώσεις:
1. (α) Ενόψει Απόφασης του Ανώτατου Δικαστηρίου στην Αναθεωρητική Έφεση 60/2011, η κατοχή των γλωσσών στο απαιτούμενο επίπεδο θα πρέπει να τεκμηριώνεται από τους υποψηφίους είτε μέσω αποδεκτών τεκμηρίων είτε μέσω εξετάσεων μέχρι την ημερομηνία λήξης της υποβολής των αιτήσεων.
Κατάλογος των «Τεκμηρίων Γνώσης Γλωσσών» υπάρχει αναρτημένος στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας (www.psc.gov.cy).
(β) Αναφορικά με τους υποψηφίους -
(i) Tων οποίων η μητρική γλώσσα δεν είναι η Ελληνική και δεν έχουν απολυτήριο Ελληνικού Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης, και
(ii) οι οποίοι, δυνάμει του ΄Άρθρου 2.3 του Συντάγματος, επέλεξαν να ανήκουν στην Ελληνική κοινότητα,
απαιτείται μόνο καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας, νοουμένου ότι θα έχουν άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
2. Ο όρος «Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος» καλύπτει και μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλο.
3. Οι αιτητές πρέπει να είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας, ή πολίτες κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ή άλλου συμβαλλόμενου μέρους της Συμφωνίας για τον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο, ή της Ελβετίας, να έχουν συμπληρώσει την ηλικία των 17 ετών και προκειμένου περί αρρένων υποψηφίων που είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας, να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νομίμως από αυτές.
4. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν αίτηση για πρόσληψη, Έντυπο Γεν. 1 ΚΟΑ. Οι αιτήσεις πρέπει να συνοδεύονται με αντίγραφα των πιστοποιητικών των ακαδημαϊκών και άλλων συναφών προσόντων που προνοούνται στα ανωτέρω απαιτούμενα προσόντα, περιλαμβανομένων βεβαιώσεων για υπηρεσία όπου απαιτείται πείρα. Τα πρωτότυπα να παρουσιαστούν όταν ζητηθούν για έλεγχο.
5. Το έντυπο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να το προμηθευτούν από τα Κεντρικά Γραφεία του Οργανισμού στην οδό Μακαρείου Αθλητικού Κέντρου, Έγκωμη, Λευκωσία, 1ος όροφος, Αρχείο ΚΟΑ ή στην πιο κάτω ηλεκτρονική διεύθυνση https://cyprussports.org/work-for-koa/
6. Οι αιτήσεις θα πρέπει να παραδοθούν στη Αρχείο του Οργανισμού (1ος όροφος) έναντι απόδειξης παραλαβής ή να αποσταλούν μέσω Ταχυδρομείου με συστημένη επιστολή υπόψη Γενικής Διευθύντριας Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού στη διεύθυνση, Λεωφόρος Μακαρείου Αθλητικού Κέντρου, 2400 Έγκωμη, Λευκωσία.
7. Η περίοδος υποβολής των αιτήσεων αρχίζει την Παρασκευή, 12 Ιουλίου 2024 και λήγει την Παρασκευή, 16 Αυγούστου 2024 στις 13:00. Μόνο εμπρόθεσμες αιτήσεις θα λαμβάνονται υπόψη για την πλήρωση της κενής θέσης.
8. Η ορθή συμπλήρωση της αίτησης συνιστά αποκλειστική ευθύνη των υποψηφίων.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ζητούν περισσότερες πληροφορίες από την αρμόδια υπηρεσία του ΚΟΑ, στα τηλέφωνα 22897281.