Find a Job

Real Estate Operation Director / Операционный директор по развитию и строительству

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#PW71635
Type: Full time

We are currently looking for a highly motivated and skilled individual to fill the role of Real Estate Operation Director.

Responsibilities:

  • Develop and implement a comprehensive real estate development strategy aligned with the company's overall goals
  • Conduct thorough market research and analysis to identify potential development opportunities
  • Assess financial feasibility and risks associated with each project
  • Stay abreast of local, state, and federal regulations impacting real estate development
  • Cultivate and maintain strong relationships with key stakeholders, including government officials, community leaders, and industry professionals
  • Collaborate with internal teams and external partners to foster successful project outcomes
  • Build and lead a high-performing real estate development team
  • Provide guidance, mentorship, and support to team members for professional growth.

Requirements:

  • Bachelor's degree in Real Estate, Urban Planning, Business Administration, or a related field. Master's degree is a plus
  • Minimum of 5 years in real estate development, (3 years as the Real Estate Operation Director) with a proven track record of successfully managing and delivering complex projects
  • Strong analytical and strategic planning abilities
  • Excellent project management skills
  • In-depth knowledge of real estate development processes and regulations
  • Financial acumen and negotiation skills
  • Leadership and team-building capabilities
  • Effective communication and interpersonal skills in English & Russian

What We Offer:

  • Competitive salary and performance-based bonuses
  • Opportunities for career advancement and professional development
  • A dynamic and collaborative work environment

We look forward to welcoming a dynamic and results-driven Real Estate Development Director to join our team and contribute to the growth and success of our real estate projects.

В настоящее время мы ищем энергичного и опытного специалиста на вакансию Операционный директор по по развитию и строительству.

Обязанности:

  • Разработка и внедрение стратегии развития объектов недвижимости
  • Разработка и внедрение бизнес процессов
  • Проведение исследования рынка и анализа для выявления потенциальных возможностей в сфере недвижимости
  • Оценка финансовых рисков и рентабельности, связанных с каждым проектом
  • Следование местным, штатовским и федеральным регуляциям, влияющих на развитие недвижимости
  • Создание и поддержание прочных отношений с ключевыми заинтересованными сторонами, включая представителей власти, лидеров сообщества и профессионалов отрасли
  • Сотрудничество с внутренними командами и внешними партнерами для успешных результатов проектов
  • Организация высокоэффективной команды
  • Руководство, наставничество и поддержка членам команды для профессионального роста

Требования:

  • Степень бакалавра в области недвижимости, городского планирования, делового администрирования или смежных областях
  • Минимум 8 лет в сфере девелопмента ( 3 года в аналогичной позиции) с подтвержденным опытом успешного управления и реализации сложных проектов
  • Сильные аналитические способности и способности к стратегическому планированию
  • Отличные навыки управления проектами
  • Глубокое знание процессов и правил строительства недвижимости
  • Финансовая хватка и навыки ведения переговоров
  • Лидерские способности и умение формировать команду
  • Эффективные коммуникативные и межличностные навыки
  • Свободное владение русский и английский

Что Мы Предлагаем:

  • Конкурентоспособную зарплату и бонусы
  • Возможности для карьерного роста и профессионального развития
  • Интересную и динамичную среду

Мы ценим ваш интерес к присоединению к нашей команде и с нетерпением ждем рассмотрения вашей заявки!

Apply via our website: https://puningroup.com/vacancies
HR emal: sm.hr@puningroup.com