Find a Job

Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) - Ειδική/ός Επιστήμονας Υποστήριξης Έργου – Γραφείο Πρύτανη

#TP73639
Type: Full time
Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΥΤΑΝΗ
ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ ΕΙΔΙΚΗΣ/ΕΙΔΙΚΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΡΓΟΥ

Τίτλος Θέσης: Ειδική/ός Επιστήμονας Υποστήριξης Έργου – Γραφείο Πρύτανη
Αρ. Θέσεων: Μία (1)
Κατηγορία: Συμβόλαιο για δώδεκα (12) μήνες με δυνατότητα ανανέωσης, εάν και εφόσον υπάρχουν οι απαραίτητες πιστώσεις στον προϋπολογισμό.
Πλήρης απασχόλησης (38 ώρες εβδομαδιαίως) σε μέρες και ώρες που καθορίζει το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στη βάση των αναγκών του.
Όροι Απασχόλησης: Οι μηνιαίες ακαθάριστες απολαβές ανέρχονται στα €1500.
Από το ποσό αυτό θα αποκόπτονται εισφορές εργοδοτούμενου/ης.
Ο/Η Ειδικός/ή Επιστήμονας Υποστήριξης Έργου θα δικαιούται άδεια ανάπαυσης, κατ’ αναλογία, 20 ημερών ετησίως, εφόσον η διάρκεια της σύμβασης απασχόλησης είναι τουλάχιστον 13 εβδομάδες. Δεν προνοείται καταβολή 13ου μισθού.
Τόπος Εργασίας: Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (οποιαδήποτε επαρχία)

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση μίας κενής θέσης πλήρους απασχόλησης (38 ώρες εβδομαδιαίως) Ειδικού/Ειδικής Επιστήμονα Υποστήριξης Έργου (ΕΕΥΕ) στο Γραφείο Πρύτανη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Η θέση θα είναι υπό καθεστώς σύμβασης ορισμένου χρόνου.

Απαιτούμενα Προσόντα
Τα απαιτούμενα προσόντα για τη θέση ΕΕΥΕ καθορίζονται ως ακολούθως:
1. Πανεπιστημιακό πτυχίο ή τίτλος σπουδών πρώτου κύκλου
2. Πολύ καλή γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας
3. Γνώση σε θέματα που αφορούν την Ισότιμη Πρόσβαση Ατόμων με Αναπηρία (ΑμεΑ) και Ατόμων με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες (ΑμεΕΕΑ)
4. Ακεραιότητα χαρακτήρα, εχεμύθεια, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία, ευθυκρισία και ικανότητα αποτελεσματικής συνεργασίας και επικοινωνίας

Πλεονεκτήματα
1. Κατοχή πανεπιστημιακού μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (επιπέδου master), ισότιμο διάρκειας ενός τουλάχιστον έτους
2. Βασικές ψηφιακές δεξιότητες – χρήση Microsoft Office, καθώς και πλατφόρμες διαδικτυακής μάθησης/επικοινωνίας όπως Moodle, Zoom, Microsoft Teams

Καθήκοντα και Ευθύνες

Υπό την εποπτεία του Πρύτανη:
1. Συμβάλλει στην οργάνωση και στον προγραμματισμό του Γραφείου Διαφορετικότητας και Συμπερίληψης (Γραφείο ΔιαΣυμ) σύμφωνα με τους στόχους και τις δράσεις του
2. Συμβάλει στην υλοποίηση του Σχέδιου Δράσης για την Ισότιμη Πρόσβαση Ατόμων με Αναπηρία (ΑμεΑ) και Ατόμων με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες (ΑμεΕΕΑ)
3. Συνεργάζεται με τις αρμόδιες Διοικητικές Υπηρεσίες για υλοποίηση των στρατηγικών στόχων του Γραφείου ΔιαΣυμ
4. Διασφαλίζει και ενισχύει την επικοινωνία μεταξύ των φοιτητών και φοιτητριών και του Γραφείου ΔιαΣυμ
5. Εργάζεται για την ετοιμασία όλων των απαραίτητων εγγράφων (είτε έντυπων είτε ηλεκτρονικών) που απαιτείται για επικοινωνία της Πανεπιστημιακής Κοινότητας με το Γραφείο ΔιαΣυμ

Βασικό Παραδοτέο Έργου
Καθορισμός προτεραιοτήτων και δημιουργία των προϋποθέσεων για εφαρμογή των στρατηγικών πλάνων που αφορούν τα θέματα ισότητας, διαφορετικότητας, προσβασιμότητας.

Σημειώσεις
- Οι αιτητές/αιτήτριες πρέπει να είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας ή πολίτες κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
- Κανένας/Καμιά δεν διορίζεται στο Πανεπιστήμιο εκτός αν συμπλήρωσε την ηλικία των δεκαεπτά χρόνων και, νοουμένου ότι πρόκειται για πολίτη της Δημοκρατίας, έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει απαλλαγεί νομίμως από αυτές.

Αιτήσεις από ενδιαφερόμενους/ενδιαφερόμενες υποβάλλονται στον ακόλουθο ηλεκτρονικό σύνδεσμο https://jobs.cut.ac.cy/ το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2024 και ώρα 13.00.

Αξιολόγηση Υποψηφιοτήτων
Οι τρεις (3) επικρατέστερες/επικρατέστεροι υποψήφιες/οι που πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα, θα κληθούν από τριμελή Επιτροπή Επιλογής για συνέντευξη.