Find a Job

Θέσεις ΔΕΠ στην Οργανωσιακή Ψυχολογία στο Πανεπιστήμιο Λεμεσού

#UO74037
Type: Full time
University of Limassol

Το Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Λεμεσού (UoL) αναζητά δυναμικό ακαδημαϊκό για να ενταχθεί στο τμήμα Ψυχολογίας ως Λέκτορας ή Επίκουρος Καθηγητής στην Εργασιακή και Οργανωσιακή Ψυχολογία. Αυτή η θέση απευθύνεται σε άτομα με εξειδίκευση στη διασταύρωση της ψυχολογίας και της οργανωσιακής συμπεριφοράς, της ευημερίας στο χώρο εργασίας, του ανθρώπινου δυναμικού και της ηγεσίας.

Κατηγορία: Πλήρης απασχόληση (Λέκτορας ή Επίκουρος Καθηγητής)

Ημερομηνία Λήξης Αιτήσεων: Ανοιχτό μέχρι να καλυφθούν οι θέσεις.

Το πακέτο αποδοχών: Ανταγωνιστικός μισθός διεθνώς, ανάλογα με το καθεστώς διορισμού, τη βαθμίδα καθηγητή, τα προσόντα και την εμπειρία. Διεθνώς ανταγωνιστικό διδακτικό φόρτο, ένα ερευνητικό πακέτο εκκίνησης και ένα πανεπιστημιακό περιβάλλον που προωθεί τη διεπιστημονική συνεργασία.

Το Τμήμα Ψυχολογίας της Σχολής Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών αποτελεί μια δυναμική και ζωντανή ακαδημαϊκή κοινότητα, με έντονη έμφαση στην έρευνα και αφοσίωση στην αριστεία στη διδασκαλία και την ερευνητική δραστηριότητα. Προσφέρει μια σειρά από προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα, σχεδιασμένα να εξοπλίσουν τους φοιτητές με τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του σύγχρονου κόσμου.

Το Πανεπιστήμιο Λεμεσού (www.uol.ac.cy ) εδρεύει στην κοσμοπολίτικη πόλη της Λεμεσού, τη βάση εκατοντάδων διεθνών εταιρειών στον τομέα της τεχνολογίας, των οικονομικών, των επαγγελματικών υπηρεσιών, των ακινήτων, του τουρισμού και της ναυτιλίας, καθώς και μια πλήρη γκάμα εγκαταστάσεων για χόμπι, αθλήματα και αναψυχή από τη θάλασσα έως τα σπορ του βουνού.

Καθήκοντα:

• Διδασκαλία προπτυχιακών και μεταπτυχιακών μαθημάτων στον αντίστοιχο τομέα ειδικότητάς τους.

• Ανάπτυξη και παράδοση καινοτόμων και ελκυστικών διαλέξεων για προγράμματα, τόσο διά ζώσης όσο και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

• Επίβλεψη προπτυχιακών και μεταπτυχιακών ερευνητικών προγραμμάτων.

• Ερευνητικό πρόγραμμα, που οδηγεί σε δημοσίευση σε περιοδικά υψηλού επιπέδου.

• Εξασφάλιση εξωτερικής χρηματοδότησης για την υποστήριξη ερευνητικών δραστηριοτήτων.

• Συμβολή στην αποστολή του Τμήματος μέσω υπηρεσιών, συμπεριλαμβανομένης της ηγεσίας του προγράμματος.

Απαιτούμενα προσόντα: Διδακτορικό από διαπιστευμένο Πανεπιστήμιο με ειδίκευση στην Εργασιακή και Οργανωσιακής Ψυχολογία, ή σε στενά συναφή τομέα. Η άριστη προφορική και γραπτή γνώση Αγγλικών και Ελληνικών είναι απαραίτητη. Απαιτείται ένα ισχυρό αρχείο δημοσιεύσεων και δέσμευση για καινοτόμα έρευνα, με δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά υψηλού κύρους. Επιπλέον, ζητείται η ύπαρξη ενεργού και δυναμικού ερευνητικού προγράμματος. Η υποψηφιότητα πρέπει επίσης να συνοδεύεται από τεκμηρίωση διδακτικής αριστείας, ανάπτυξης μαθημάτων και προγραμμάτων σπουδών, καθώς και απόδειξη ουσιαστικής συνεισφοράς σε ακαδημαϊκές και διοικητικές υπηρεσίες.

Επιθυμητά προσόντα:

Οι υποψήφιοι με εμπειρία στην απόκτηση και υλοποίηση ερευνητικών έργων που χρηματοδοτούνται εξωτερικά θα τυγχάνουν θα τύχουν προτίμησης. Επιπλέον, εκτιμάται η εμπειρία εργασίας ή παροχής συμβουλών σε τομείς όπως το ανθρώπινο δυναμικό, η ηγεσία ή η οργανωσιακή ανάπτυξη. Η ενεργή επαγγελματική συμμετοχή σε οργανισμούς όπως η Ευρωπαϊκή Ένωση Εργασίας και Οργανωσιακής Ψυχολογίας (EAWOP), η Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία (BPS) ή η Εταιρεία Βιομηχανικής και Οργανωσιακής Ψυχολογίας (SIOP) θεωρείται επωφελής. Η κατοχή άδειας επαγγελματικού και οργανωσιακού ψυχολόγου θεωρείται πολύτιμο πλεονέκτημα για τη θέση αυτή.

Υποβάλετε αίτηση ηλεκτρονικά: μεταβείτε στην ιστοσελίδα https://www.uol.ac.cy/en/career/theseis-dep-stin-organosiaki-psychologia-sto-panepistimio-lemesou/ και συμπληρώστε τη φόρμα αίτησης και ανεβάστε όλα τα σχετικά έγγραφα: (1) μια συνοδευτική επιστολή, (2) ένα βιογραφικό, (3) σχέδιο έρευνας για τα επόμενα 3 χρόνια, (4) δύο δείγματα δημοσίευσης έρευνας, και (5) βαθμολογίες αξιολόγησης διδασκαλίας (εάν υπάρχουν). Θα υπάρξει επικοινωνία μόνο με τους υποψηφίους που θα επιλεγούν.