Find a Job

Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου (ΚΤΚ) - Επόπτης Κινδύνων Τεχνολογίας Αγορών Κρυπτοστοιχείων

#CA74305
Type: Full time

ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ

Η Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου (ΚΤΚ) ανακοινώνει ότι δέχεται αιτήσεις για την απασχόληση ενός/μίας (1) εργοδοτούμενου/ης με σύμβαση ορισμένης διάρκειας για δώδεκα (12) μήνες με δικαίωμα της ΚΤΚ για ανανέωση για περαιτέρω περίοδο μέχρι ακόμα δώδεκα (12) μήνες. Πιο κάτω παρατίθεται η αναλυτική ανακοίνωση για την εν λόγω θέση:

ΕΠΟΠΤΗΣ ΚΙΝΔΥΝΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΑΓΟΡΩΝ ΚΡΥΠΤΟΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
(Κωδικός Θέσης: ΜICAR2)

Καθήκοντα και ευθύνες:

  • Συμμετοχή σε επιτόπιους ελέγχους, διερευνήσεις και εξ αποστάσεως εποπτικούς ελέγχους των εποπτευόμενων οντοτήτων της ΚΤΚ και των αιτητών για αδειοδότηση βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας.
  • Συμμετοχή στην αξιολόγηση των αιτήσεων για αδειοδότηση στα πλαίσια του Κανονισμού της ΕΕ για τις Αγορές Κρυπτοστοιχείων (MiCAR).
  • Παρακολούθηση εξελίξεων σχετικά με την εποπτεία και κινδύνους ΤΠΕ στον τομέα των κρυπτοστοιχείων και της τεχνολογίας αλυσίδας συστοιχειών, συμπεριλαμβανομένου του Κανονισμού MiCAR, και υποβολή εισηγήσεων για την αναβάθμιση των διαδικασιών εποπτείας.
  • Οργάνωση και παροχή εκπαίδευσης και παρουσιάσεων στο προσωπικό.
  • Kαθοδήγηση των μελών του τμήματος σε θέματα που σχετίζονται με τον MiCAR, τα κρυπτοστοιχεία και την τεχνολογία αλυσίδας συστοιχειών.
  • Προετοιμασία ή συμμετοχή στην προετοιμασία του ρυθμιστικού / κανονιστικού πλαισίου ή ενημερωτικού υλικού απευθυνόμενο στις εποπτευόμενες οντότητες.
  • Συμμετοχή ως μέλος και σύμβουλος σε ομάδες εργασίας και στην εκτέλεση σχετικών έργων που προκύπτουν από τις εργασίες των ομάδων.
  • Αξιολόγηση των υφιστάμενων λύσεων εποπτικής τεχνολογίας και εισηγήσεων για περαιτέρω ανάγκες ή αναβαθμίσεις.

Απαιτούμενα προσόντα και πείρα:

  • Πανεπιστημιακό πτυχίο ή τίτλος στην Πληροφορική, Κυβερνοασφάλεια ή Τεχνολογία Αλυσίδας Συστοιχειών / ψηφιακών νομισμάτων ή σε άλλα κατάλληλα θέματα.
  • Προηγούμενη εμπειρία τουλάχιστον 8 ετών σε ρυθμιστικό σώμα, εποπτική αρχή, χρηματοπιστωτικό ίδρυμα, εταιρεία τεχνολογίας, συμβουλευτική εταιρεία, ή συνδυασμό αυτών με τουλάχιστον 4 έτη από αυτά να αφορούν εργασία σχετική με ρυθμιστική συμμόρφωση σε θέματα Τεχνολογίας Αλυσίδας Συστοιχιών ή/και κρυπτοστοιχείων ή/και τεχνικής υλοποίησης εφαρμογών σε θέματα blockchain technology ή/και κρυπτοστοιχείων σε οποιονδήποτε από τους προαναφερθέντες οργανισμούς.

Τα πιο κάτω θα θεωρηθούν ως πλεονέκτημα:

  • Επιπρόσθετα ακαδημαϊκά ή επαγγελματικά προσόντα στα χρηματοοικονομικά.
  • Επαγγελματικά προσόντα όπως Certified Information Systems Auditor (CISA), Certified Information Systems Security Professional (CISSP), Certified Blockchain Expert (CBE), Certified Cryptocurrency Auditor (CCA), Certified Blockchain Security Professional (CBCP).

Γενικές Πληροφορίες:

  • Η διάρκεια της Σύμβασης Εργοδότησης Ορισμένης Διάρκειας θα είναι για ένα (1) έτος με δικαίωμα της ΚΤΚ για ανανέωση μέχρι και ακόμη ένα (1) έτος.
  • Το άτομο που θα προσληφθεί θα υπάγεται στις πρόνοιες της Πολιτικής Απασχόλησης Εργοδοτουμένων Αορίστου και Ορισμένου Χρόνου της Κεντρικής Τράπεζας της Κύπρου (ΠΑΕΣ).
  • Ο ακαθάριστος ετήσιος μισθός συμπεριλαμβανομένου 13ου μισθού και του υφιστάμενου τιμαριθμικού επιδόματος αναμένεται να ανέλθει μεταξύ €60.120 - €75.122 αναλόγως προσόντων και πείρας. Από το μισθό θα αποκόπτονται οι εκάστοτε ισχύουσες μειώσεις/ή και αποκοπές.
  • Το άτομο που θα προσληφθεί δυνατόν να κληθεί να εργαστεί με διαφοροποιημένο από το προκαθορισμένο ωράριο εργασίας της ΚΤΚ.

  • Οι αιτήσεις μπορούν να υποβληθούν μόνο ηλεκτρονικά μέσω αυτοματοποιημένου εργαλείου που λειτουργεί εκτός της ιστοσελίδας της ΚΤΚ, ακολουθώντας τον πιο κάτω σύνδεσμο Exelsys - Online Job Application (exelsyslive.com) μέσω του συστήματος EXELSYS.
  • Πριν την καταχώρηση της αίτησης θα πρέπει να καταβληθεί από τους αιτητές το τέλος υποβολής αίτησης, το οποίο καθορίστηκε στο ποσό των τριάντα ευρώ (€30,00) (μη επιστρεπτέο) για κάθε θέση που θα αιτηθούν μέσω της ιστοσελίδας της JCC Smart
  • (https://www.jccsmart.com/businesses/35000637).
  • Όταν ολοκληρωθεί η πληρωμή το σύστημα της JCC εξάγει απόδειξη πληρωμής στην οποία καταγράφεται ο αριθμός αναφοράς (JCC SMART REFERENCE NUMBER). Ο αριθμός αναφοράς (JCC Smart Reference Number) είναι απαραίτητο όπως καταχωρηθεί στο σύστημα EXELSYS πριν την τελική υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης, μέσω του συστήματος της EXELSYS.
  • Ως απόδειξη παραλαβής της αίτησης θα αποστέλλεται ηλεκτρονικό μήνυμα.
  • Ως τελευταία ημερομηνία και ώρα υποβολής των αιτήσεων, έχει καθοριστεί η Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2024 και ώρα 23:55.
  • Σημειώνεται ότι μετά τη λήξη της καθορισμένης ημερομηνίας και ώρας υποβολής αιτήσεων, καμία αίτηση δεν μπορεί να υποβληθεί. Πρόσθετα, αιτήσεις από υποψηφίους που δεν θα έχουν προχωρήσει, μέχρι την καθορισμένη προθεσμία, στην καταβολή του τέλους υποβολής αίτησης για κάθε θέση που αιτήθηκαν μέσω της ιστοσελίδας της JCC Smart, δεν θα γίνουν αποδεκτές.
  • Αιτήσεις θα λαμβάνονται υπόψη μόνο στις περιπτώσεις που οι αιτητές κατέχουν τα απαιτούμενα προσόντα κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων. Η αξιολόγηση των αιτήσεων θα γίνει μόνο στη βάση των πληροφοριών που θα υποβληθούν.
  • Σημειώνεται ότι σε μεταγενέστερο στάδιο της διαδικασίας αξιολόγησης των αιτήσεων θα ζητηθούν απαραιτήτως πιστοποιητικά ακαδημαϊκών και επαγγελματικών τίτλων ή / και σχετική βεβαίωση πείρας από προηγούμενο/νους εργοδότη/τες (όπου εφαρμόζεται).

Αξιολόγηση Υποψηφίων:
Οι υποψήφιοι οι οποίοι πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα, πείρα και προϋποθέσεις θα κληθούν σε προφορική συνέντευξη.

Απαραίτητες Προϋποθέσεις:
Απαραίτητες προϋποθέσεις για την απασχόληση εργοδοτούμενου/ης με σύμβαση ορισμένης διάρκειας:
α) Είναι πολίτης της Δημοκρατίας ή πολίτης κράτους μέλους.
β) Συμπλήρωσε την ηλικία των δεκαεπτά χρόνων και έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει απαλλαγεί νόμιμα από αυτές.
γ) Κατέχει τα απαιτούμενα προσόντα, ικανότητες και πείρα για τη θέση.
δ) Δεν καταδικάστηκε για αδίκημα σοβαρής μορφής που ενέχει έλλειψη τιμιότητας ή ηθική αισχρότητα.
ε) Δεν έχει απολυθεί ή δεν έχουν τερματιστεί οι υπηρεσίες του/της στο παρελθόν από την Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου για πειθαρχικό παράπτωμα

Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα:

  • Η Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου (εφεξής «ΚΤΚ»), ως υπεύθυνος επεξεργασίας κατά την έννοια του Κανονισμού (ΕΕ) 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 27ης Απριλίου 2016 για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και για την ελεύθερη κυκλοφορία των δεδομένων αυτών και την κατάργηση της οδηγίας 95/46/ΕΚ (Γενικός Κανονισμός για την Προστασία Δεδομένων) (εφεξής ο «ΓΚΠΔ»), επεξεργάζεται τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα τα οποία έχετε υποβάλει, για σκοπούς αξιολόγησης της καταλληλότητάς σας για τη θέση για την οποία έχετε υποβάλει αίτηση.
  • Η Κεντρική Τράπεζα Κύπρου επεξεργάζεται τις ακόλουθες κατηγορίες προσωπικών δεδομένων: τα στοιχεία ταυτότητάς σας, τα στοιχεία επικοινωνίας σας, στοιχεία βιογραφικού (εκπαίδευση, επαγγελματική εμπειρία κ.λπ.), καθώς και τα δεδομένα που συλλέγονται κατά την αξιολόγησή σας, που είναι απαραίτητα για τη διαδικασία επιλογής σας.
  • Η νομική βάση για την επεξεργασία των προσωπικών σας δεδομένων είναι το άρθρο 6 παρ. 1 β) του ΓΚΠΔ, το οποίο αφορά την επεξεργασία που απαιτείται για την εκτέλεση μιας σύμβασης ή για τις ενέργειες που απαιτούνται έπειτα από αίτησή σας και πριν από τη σύναψη σύμβασης.
  • Τα δεδομένα σας προσωπικού χαρακτήρα πρόκειται να κοινοποιηθούν στην εταιρεία Exelsys Ltd η οποία θα προβεί σε επεξεργασία των δεδομένων σας προσωπικού χαρακτήρα για λογαριασμό της ΚΤΚ. Τα δεδομένα σας προσωπικού χαρακτήρα θα διατηρηθούν για περίοδο 2 χρόνων μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας πλήρωσης των κενών θέσεων, νοουμένου ότι δεν εκκρεμεί δικαστική διαδικασία ή έναρξη διοικητικής έρευνας από εποπτική αρχή της Δημοκρατίας.
  • Σύμφωνα με τον ΓΚΠΔ έχετε δικαίωμα πρόσβασης στα δεδομένα σας, διόρθωσης αν είναι ανακριβή ή ελλιπή, διαγραφής των δεδομένων ή περιορισμού της επεξεργασίας υπό προϋποθέσεις και ανάκλησης της συγκατάθεσής σας.
  • Για να ασκήσετε οποιοδήποτε από τα πιο πάνω δικαιώματά σας, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον Υπεύθυνο Προστασίας Δεδομένων της Κεντρικής Τράπεζας της Κύπρου στην ηλεκτρονική διεύθυνση: dpo@centralbank.cy
  • Επιπλέον, διατηρείτε το δικαίωμα να υποβάλλετε καταγγελία στην Επίτροπο Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα σε περίπτωση που αισθάνεστε ότι το αίτημα σας δεν έχει ικανοποιηθεί.